Úvod > Základní škola > Aktuálně z ZŠ > Projekt OČ, ZŠ, PPP - 1. stupeň

Projekt OČ, ZŠ, PPP - 1. stupeň

22.10.2015

Praktická první pomoc

Ve čtvrtek 22. 10. 2015 jsme na naší škole pro žáky 1. stupně uspořádali další ročník soutěže zaměřené na poskytování praktické první pomoci.

Děti se v každé třídě rozdělily do skupinek po dvou až čtyřech žácích. Skupinky postupně prošly pět stanovišť rozmístněných po škole, na kterých našly vždy jednoho nebo dva zraněné. Žáci si museli poradit s člověkem se zástavou srdce a dechu, s tepenným krvácením, popáleninou, zlomeninou holenní kosti, krvácením z nosu, bodnutím hmyzem, omrzlými prsty a uklidnit panikařícího kamaráda zraněného.

Role figurantů se tradičně ujali členové zdravotnického kroužku. Role rozhodčích na sebe vzali členové záchranné služby Jihočeského kraje MUDr. Vendula Mazancová a Pavel Straka, členka záchranné služby Kraje Vysočina Jana Hálová, zdravotní sestra z nemocnice Pelhřimov Lucie Vachtová, Jana Kutnerová z oddělení ARO z písecké nemocnice, záchranář z nemocnice Tábor Martin Holub a „ostřílení“ členové zdravotnického kroužku.

Letos se opravdu zadařilo čtvrťákům. Všech pět skupin se umístilo do 6. místa. Velmi šikovní byli i prvňáčci a druháčci. Černovičtí občané se opravdu nemusí bát, že by se jim pomoci nedostalo. Drtivá většina žáků k ošetřování přistupovala zodpovědně a dokáže zavolat alespoň záchranku.

Všichni, myslím, ale stejně doufáme, že ve skutečném životě děti své vědomosti nebudou muset nikdy využít.

Mgr. Jana Nováková