Fulltextové vyhledávání

Mezinárodní den ptactva V tuto dobu, kdy můžeme jenom ven do přírody nebo na zahradu, máme čas na pozorování ptáčků. Čeká nás Mezinárodní den ptactva, tak se zkusíme zaměřit na druhy ptáčků, které lítají kolem nás. Zkuste některého z nich vyfotit a poslat na adresu brozkova@zscernovice.cz. 

Kdo pošle nejhečí fotografii ptáčka, vyhraje krásné dřevěné krmítko!!!!

Proč zmizeli vrabci? | iReceptář.cz

 

1. dubna – MEZINÁRODNÍ DEN PTACTVA

Víte, že tento den slavíme již více než 100 let. Tradice oslav Dne ptactva sahá až do dob Rakousko-Uherské monarchie. Tradici založil slovenský přírodovědec Oto Herrmann (1835 - 1914), který se narodil, žil a působil v Brezně. Poprvé byl Den ptáků vyhlášen jako akce pro školy v tehdejším Rakousko-Uhersku 1. dubna 1900 a spolu s opeřenci se oslavovaly i stromy. V tento den totiž byla podepsána Mezinárodní konvence o ochraně užitečného ptactva.

To, že je populace ptáků ohrožena, a to zejména neodpovědným a intenzivním zemědělstvím, jistě všichni víme. Za posledních 30 let se snížila populace běžných druhů o pětinu. Připomeňme si, proč jsou pro nás ptáci tak důležití? Ptactvo obdivujeme nejen pro jejich zpěv a pro jejich let, ale jsou i ukazatelem stavu životního prostředí. Pojďme si připomenout, jak nám pomáhají: Snižují stavy škůdců v zemědělství, přispívají k rozšiřování semen rostlin a druhy živící se mršinami zase působí jako přírodní "hygienická služba". Určitě byste našli i další důvody.

Smyslem připomenutí ochrany ptactva v rámci Mezinárodního dne ptactva bylo obrátit pozornost k nebezpečí ohrožujícím ptáky na celém světě a přispět tak k jejich ochraně a ochraně jejich stanovišť.

Nestačí pouze ochraňovat jednotlivé druhy, je nutné chránit i jejich stanoviště. Každý z nás může přispět k ochraně ptactva. Například nerušit ptáky v době jejich hnízdění v lokalitách, kde hnízdí.

Ptáky můžete pozorovat jak z domova, tak na vašich procházkách, a to nejen zrakem, ale i sluchem.

Inspirujte se a zkoušejte pozorovat například pomocí této lekce: https://ucimesevenku.cz/laborator-venku/mestsky-ptaci-detektiv/. Pokud máte rádi ptačí zpěv stáhněte si aplikaci Ptačí zpěv: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.kle.hlasyptaku&hl=cs


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů