Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Třídy - důležité informace > 5. třída > Úkoly na čtvrtek 15. 10.

Úkoly na čtvrtek 15. 10.Milé děti,

včera jste původně měly odevzdávat domácí úkoly (geometrie, český jazyk). Někdo už odevzdal v úterý ještě ve škole, někdo mi to poslal e-mailem (vy máte splněno).

Pro ostatní: Stačí, když dnes odevzdáte český jazyk (fotka, scan).

Geometrii si vyberu a oznámkuji až se vrátíme do školy. Na většině fotek, které posíláte, se totiž obtížně měří, zda jste, děti, rýsovaly přesně. Nerada bych tak některé z vás poškodila a dala vám horší známku, jen protože je to hůř vidět.

Čtenářské deníky - Někteří mi deníky už odevzdali. Kdo tak neučinil, prosím deník dopište a vyfoťte mi, že ho máte hotový. Termín kvůli koronazměnám posouvám až na úterý 20.10.

Český jazyk

Pusťte si video o stavbě slova. Pro vás je důležitých jen prvních 5 minut. Ostatní se vás zatím netýká!

https://www.youtube.com/watch?v=lyodV3cCHA8&ab_channel=JanaSuchanov%C3%A1

Kdo si nechce pouštět video, může si látku přečíst v učebnici str. 30 (zatím opravdu pouze str. 30)

Pracovní list (str. 8, obrázek cukroví) - prosím poslat

Kdo chce, může si k pracovnímu listu pustit návod:

                 https://youtu.be/YsPepi09yN8               

Geometrie

Učebnice str. 22/5

Nejprve zapiš všechny úhly, které na obrázku vidíš. Písmeno V musí být vždy uprostřed, protože označuje vrchol úhlu. Kdo zapomněl, podívá se na str. 15/4. Podobný úkol už jsme totiž dělali.

Teď narýsuj úhel AVD. Jak budou úsečky dlouhé a úhel velký, je jen na tobě.

Podívej se na video, kde se dozvíš informace o úhlopříčkách.

https://www.matyskova-matematika.cz/geometrie-5/video/geometrie-pro-5-rocnik-strana-24/

23/1 Rýsuj podle zadání a přečti si žlutou a růžovou poučku (informace jsou podobné jako na předchozím videu). Informace si ověř na svém rysu.

 

Pusť si video, které budeš potřebovat k narýsování úkolu 23/3

https://www.matyskova-matematika.cz/geometrie-5/video/str-25/

23/3  Postupuj podle návodu. Střed úsečky můžeš naměřit pomocí pravítka nebo určit pomocí kružítka jako na videu. Oba postupy jsou správné!

 

Angličtina

Milé děti,

dnes si řekneme něco o jménech v anglicky mluvících zemích. Stejně jako u nás dostávají lidé ve Velké Británii, USA, Austrálii a dalších státech jméno (first name) a příjmení (surname / family name). Častěji než u nás však dostávají prostřední jméno (middle name). Například John Middleton Stanley nebo Mary Jane Watson. V běžném životě ale většinou používají jen křestní jméno a příjmení. Prostřední jméno píší pouze do oficiálních dokumentů (např. řidičský průkaz).

Now, open your book on the page 12. Look at the picture in exercise 1 (boy with blue T-shirt). Now listen (Page 12 Exercise 1a):

https://elt.oup.com/student/project/level1/unit01/audio?cc=cz&selLanguage=cs

O Andym ses dozvěděl(a) jeho celé jméno: Andrew Martin Fletcher a další informace. Pokud jsi nerozuměl všemu, zkus si nahrávku pustit ještě jednou.

Přemýšlejte, jak se jmenují vaši kamarádi a jak jim říkáte (Jakub - Kuba). Vzpomeňte si také na jejich přezdívky (Čeky). Zeptej se také sourozenců, rodičů a prarodičů, zda měli či mají přezdívky.

Překlad, nová slovíčka, řešení úkolů: 1 Culture.docx

Učebnice

12/2 Read and listen. Write the short. Přečti si jména, pusť si nahrávku a zapiš zkrácené jméno. Nejdřív uslyšíš jméno, pak jeho zkrácenou formu a pak jméno vyhláskují. Piš do školního sešitu. Můžeš použít anglickou abecedu, kterou máš nalepenou ve slovníčku. Nahrávka: Page 12 Exercise 2

https://elt.oup.com/student/project/level1/unit01/audio?cc=cz&selLanguage=cs

Správné řešení najdeš na listu společně s novými slovíčky.

12/3 Read and listen to the people. Připrav si tabulku (do školního sešitu). Pusť si nahrávku a pak pak doplň tabulku - celé jméno, zkrácenou podobu jména a přezdívku. Odpovědi najdeš  v učebnici, ale uslyšíš je i na nahrávce. Nahrávka: Page 12 Exercise 3

https://elt.oup.com/student/project/level1/unit01/audio?cc=cz&selLanguage=cs

  1 2 3 4
full name Bradley Adam Grant      
short name Brad      
nickname Bags    
 

Správné řešení najdeš na listu společně s novými slovíčky.