Úvod > Základní škola > Třídy - důležité informace > 5. třída > Úkoly na středu 14. 10.

Úkoly na středu 14. 10.

Milé děti, milí rodiče,

čeká nás několik dní (doufejme) distanční výuky. Úkoly vám budu zadávat každý den, tak jak jste byli zvyklí na jaře. Zpět posílejte jen úkoly, které jsou označené červeně. Použít můžete jako vždy e-mail, WhatsApp nebo Messenger. Děti, zkuste tentokrát více pracovat bez rodičů. Většinu úkolů zvládnete samy a pokud si nevíte rady, ozvěte se! Určitě se domluvíme po telefonu přes videohovor či Skype.

Děti si domů odnesly sešit na geometrii, knihu Ztraceni ve vlnách a také kopie na český jazyk. Kopie prosím nevyplňujte dopředu, ale podle instrukcí!

Pracovní listy si ukládejte.

Páťáci,

z loňského roku umíme u slova určit kořen, předponu a příponovou část. Nyní je čas si to zopakovat! Dnes začneme kořenem.

K opakování můžete použít učebnici str. 28 (Tvoření slov a jejich stavba) a 29. Přečtěte si poučku!

nebo si pusťte prezentaci (do strany 5): 412_1.ppt

Pracovní list - kopie (obrázek s podkovou, str. 7)

7/1 Škrtni slovo, které na řádek nepatří (není příbuzné). Na řádek napiš společný kořen

7/2 Ke každému z příbuzných slov najděte v následujícím výčtu další tvar stejného slova, připište pád a číslo

Příklad: cvičitelkami 7. p., č. mn. - o cvičitelce 6. p., č. j.

7/3 Napiš slovo zdrobnělé, označ kořen a podtrhni hlásku (já jsem označila zeleně), která se změnila. Příklad: DŮM - DOM/EČEK

Řešení: ČJ_1410_řešení.docx

Geometrie

Rýsujte do sešitu na geometrii.

Učebnice str. 22/1 - prosím poslat

a) Tvým úkolem je narýsovat čtverec EFGH, strana čtverce bude stejně dlouhá jako úsečka AB (změř si ji v učebnici).

b) Tvým úkolem je narýsovat obdélník KLMN, jedna strana bude dlouhá jako úsečka AB (změř si v učebnici), druhá strana bude dlouhá jako úsečka CD (změř si v učebnici)

Kdo zapomněl, jak se rýsuje čtverec a obdélník, podívá se na video. Na videu nepoužívají kružítko. Ty ho ale použít můžeš:

22/2 V narýsovaném čtverci a obdélníku spoj protilehlé strany (spoj body A a C, spoj body B a D, spoj body K a M, spoj body L a N).

Nyní jsi narýsoval úhlopříčky. Přečti si růžovou poučku na str. 22 a prohlédni si čtverec a obdélníky s růžovými úhlopříčkami.

22/3 Vezmi si pravítko a změř úhlopříčky sešitu, učebnice, stolu a zapiš je do sešitu

22/4 dobrovolný úkol