Úvod > Základní škola > Třídy - důležité informace > 5. třída > Úkoly na středu 21. 10.

Úkoly na středu 21. 10.

Kdo ještě neposlal, pošlete prosím čtenářský deník. Dnes prosím také o zaslání pracovního listu ke knize Ztraceni ve vlnách.

Nic dalšího posílat nemusíte. Prosím ale podívejte se na angličtinu (množné/jednotné číslo, čísla, představení se, zdvořilostní otázky)

Matematika

26/29 V tomto cvičení pozor, jak násobíme, pokud jeden z činitelů obsahuje jednu a více nul.

Například:
3 . 7 = 21 budeme počítat stejně jako tento příklad, jen s tím rozdílem, že nesmíme zapomenout přidat k výsledku nulu. 3 . 70 = 210

26/30 Zkus počítat z hlavy a duchu si příklady rozkládej (rozkládej si čísla s nulami, např. 500 = 5 . 100)

Příklad: 48 . 20 =
Rozložím si v hlavě: 48 . 2 .10 =
Nejdříve v hlavě vypočítám: 48 . 2 = 96
Teprve potom vynásobím: 96 . 10 = 960

26/31 Nejdříve si ujasni kolik měsíců má 1 rok a kolik měsíců má půl roku!

26/32 Zápis, výpočet, slovní odpověď

26/33 a 26/34 dobrovolně

26/35 b) Zkus počítat bez kalkulačky. Všimni si v prvním řádku, jak si příklad můžeš krásně zjednodušit!

26/36 První 4 příklady.

Řešení: Matematika 2110.docx

Český jazyk

Dnes se vrátíme k tomu, co už dávno znáte a jen si to zopakujeme: dělení slova na slabiky.

Jak se slova dělí na slabiky už znáte z 1. a 2. třídy. Připomeňte si to (můžete si říkat nahlas a na každou slabiku tlesknout).

Například: MRA-VE-NEC, VE-SE-LÝ

Stejně tak dělíme slova na konci řádku. Vyzkoušej si spočítat počet slabik ve slově a zároveň vyluštit slova.

Učebnice 35/13

U prvního řádku napiš dělení slov do školního sešitu. Zbývající dva řádky řekni a vytleskej nahlas.
Příklad: pů-jdu

Předložky a předpony - str. 35 přečti si poučku

Do školního sešitu správně přepiš  35/1

Řešení Český jazyk 2110.docx

Angličtina

Milé děti, včera jsem kontrolovala vaše práce z angličtiny. Někteří jste pracovali pěkně, ale hodně z vás by se ještě potřebuje podívat na tvoření množného čísla. Testík si tedy dáme až ve čtvrtek.

Podívejte se prosím na toto (případně použijte učebnice).

jednotné číslo množné číslo
 a cat  two cats
a book three books
a watch four watches
a man two men
a woman

two women

a person

two persons /people

a child

five children

Můžeš se také podívat na str. 11 v učebnici a pustit si nahrávku ke cvičení 9 (procvičování, jednotného a množného čísla).

Page 11, exercise 9