Fulltextové vyhledávání

Zeměpis IV. 6.4. - 8.4.



Milí osmáci,

tento týden nás čekají jen 3 školní dny, čtvrtek a pátek jsou Velikonoční prázdniny. Vektor nadšený kreslený kuře #27129679 | fotobanka Fotky&Foto A jelikož nám zeměpis vychází jen na 1 hodinu, uděláme si pouze kurz vaření a pečení.

Zaměříme se na tradiční česká velikonoční jídla. V sedmé třídě už vařili jídla z celého světa a moc se jim povedla. Doufám, že i Vás to bude bavit a trochu si tentokrát odpočinete od školních povinností.

 

A co je Vaším úkolem?

a) najdete si recept, co budete vařit nebo péct, domluvíte se s rodiči a poprosíte je , aby Vám nakoupili suroviny, které budete potřebovat (myslete na to, že Vy by jste do obchodu v tuto dobu neměli vůbec chodit !!!)

b) během týdne  nebo víkendu uvaříte oběd či večeři, nebo upečete něco velikonočního a pohostíte celou Vaší rodinu (klidně s pomocí rodičů).

c) Nakonec mi pošlete recept, podle kterého jste vařili a minimálně 3 fotky z procesu vaření a čtvrtou fotku hotové a prostřené jídlo na stole :). Také připiš, jak se to povedlo a jak rodině chutnalo.

 

Tak ať Vás to baví, máte u toho dobrou náladu a držím palce, ať se nic nepřipálí ani nepřipeče. 

Fotografie a recept pošli do Velikonočního pondělí 13.4. 2020 !!!!

 

Níže Vám posílám jen inspiraci, jaké pokrmy a na jaký den jsou u nás tradiční. Samozřejmě máte doma svoje vlastní tradice, tak vařte a pečte klidně podle svého :)

Hezké VELIKONOCE Vám přeji T. Brožková

Velikonoční beránek velký recept - TopRecepty.cz      Velikonoční mazanec jako od babičky bez lepku | Hello Tesco 

 

Co se o velikonočním týdnu podává na stůl?

Škaredá středa – trhance

O škaredé středě mělo i jídlo vypadat nevzhledně, a tak bylo nutné, aby na první pohled vypadalo nepovedeně. Většinou bylo ve zvyku připravit placky nebo bramboráky a ty hospodyně během otáčení záměrně potrhaly. Tak vznikly trhance.

Zelený čtvrtek – luštěniny a jarní zeleň

Zelený čtvrtek byl dnem ve znamení luštěnin a jarní zeleně. Pekly se preclíky a škvarkové placky, které se přikusovaly k jarním polévkám. Kromě petržele se vařilo hlavně z mladých kopřiv. Nejčastěji se připravoval tzv. kočičí tanec, což je zapékaná směs z čočky a krup ochucená česnekem, majoránkou a osmaženou cibulkou. V jiných krajích se čočka vyměnila za fazole a pokrm se pojmenoval Šumajstr. Jinde jedli Pučálku – vyklíčený hrách zprudka opečený na másle, osolený a opepřený. Někde nebyl slaný, ale slazený s rozinkami.

Velký pátek – ryba či hustá polévka

Na Velký pátek se obvykle držel půst. V některých krajích se toto pravidlo dodržovalo velmi přísně. Znamenalo to, že půst se začal držel už po čtvrteční snídani a až do snídaně na Bílou sobotu. Ten, kdo věděl, že páteční půst nevydrží, mohl si k jídlu připravit rybu. Ne všichni na ni ale měli, a tak lidé, kteří rybu neměli, pekli náhražky ve tvaru ryby z bramborového těsta. V jiných krajích se zase připravovalo jediné jídlo dne. Nejčastěji jím bývala hustá polévka z toho, co dům dal. Velice často obsahovala kysané zelí, špenát, brambory a luštěniny.

Bílá sobota – mazance a jidáše

O Bílé sobotě si strávníci vynahradili vše, co předešlého dne vynechali. Hlavním pokrmem byla velikonoční nádivka (známá i pod názvy snítek, sekanice či sekanina). Také se pekl mazanec, jeden z nejznámějších velikonočních pokrmů. Dříve se však nesladil cukrem, ale sladkou smetanou a v některých krajích se plnil tvarohem, jinde se namáčel do vína. Tam kde nebyl mazanec, pekly se Jidáše, kynuté sladké houstičky sypané mandlemi podávané polité medem.

Boží hod velikonoční – beránek

O Božím hodu se slavnostně prostřel stůl a pekly se buchty, mazance a masa. Hostina měla začít masovým vývarem. Dále se podávalo mladé maso – jehněčí, kůzlečí či telecí, vše záleželo na tom, jak bohatá rodina byla. Nikdy však nesměl chybět pečený beránek, symbol nevinnosti. Ten kdo neměl opravdového – z masa, upekl beránka ze sladkého těsta a tato tradice přetrvala dodnes.

Velikonoční pondělí – vejce všeho druhu

Velikonoční pondělí bylo ve znamení vajec. Vejce jako symbol nového života a znovuzrození, jsou součástí mnoha velikonočních jídel a chlapci jsou jimi obdarováni i za pomlázku. Vejce se dělala plněná, smažená, přidávala se do omáček a pokud se pekla další várka velikonoční nádivky, vejce v ní nesměla chybět.