Úvod > Základní škola > Aktuálně z ZŠ > Beseda s panem Arendem v 8. a 9. třídě

Beseda s panem Arendem v 8. a 9. třídě

Zajímavá beseda

Židovský památník Černovice letos v listopadu slavil patnáct let od svého otevření. Do Černovic přijel pan Michal Arend, jeden z těch, kteří se o vznik památníku zasloužili. Během svého pobytu navštívil i naši školu a připravil pro nás zajímavé povídání o židovských obyvatelích Černovic.

Přednáška s následující besedou proběhla 10. listopadu 2017. Nejdříve jsem si myslel, že to bude nuda a že tam bude hluk a nikoho to nebude bavit. Ale potom, co přednáška začala, všichni byli zticha, a dokonce i známí „rušiči“ dávali pozor. Vypravování a vzpomínky pana Arenda byly dechberoucí a opravdu zajímavé. Některé příběhy však byly i smutné. Třeba o tom, jak jeho babička a dědeček zahynuli v koncentračním táboře. Jiné příhody byly naopak veselé, hlavně ty z dětství.

Když skončila přednášková část, přišel čas na naše dotazy. Nejvíce nás zajímalo, kde v Černovicích žily jednotlivé židovské rodiny, kde byla synagoga, jak spolu vycházeli černovičtí kluci s těmi židovskými,…

Přednáška se mi moc líbila (a myslím, že nejen mně). Myslím, že k věcem, o kterých mnoho nevíme, bychom neměli přistupovat s předsudky. Měli bychom spoléhat na vlastní zkušenosti a rozum.

Vojtěch Mazanec, VIII. třída