Úvod > Základní škola > Aktuálně z ZŠ > Návštěva synagogy v Nové Cerekvi

Návštěva synagogy v Nové Cerekvi

30.11.-0001

V rámci předmětu „Základy společenských věd“ se žáci osmé třídy vypravili 23. září 2015 na prohlídku nově zrekonstruované židovské synagogy v Nové Cerekvi.

Žáky přivítala místostarostka městyse - paní inženýrka Kejřová - a paní magistra Hodíková, bývalá učitelka černovické základní školy a zároveň jedna z těch, kteří mají obnovu cerekvické synagogy „na svědomí“. Oběma patří náš veliký dík za ochotu, vstřícnost a velice milý přístup.

Paní Hodíková děti seznámila s historií synagogy, zajímavě vyprávěla o osudech tamějších Židů, přiblížila židovské zvyky, svátky,… Nejednalo se ale o „suchý“ výklad. Povídání naší průvodkyně bylo protkáno osobními vzpomínkami, zážitky spojenými s rekonstrukcí objektu a v neposlední řadě i připomínkou zajímavých setkání s lidmi, kteří jsou s tímto místem nějak spojeni.

Po prohlídce synagogy následovala ještě návštěva Starého židovského hřbitova ze 17. století s náhrobky v aramejštině a hebrejštině a Nového židovského hřbitova z poloviny 19. století.

Výprava do Nové Cerekve byla krátká, ale velice přínosná. Žáci získali mnoho nových informací a zároveň si připomněli i 70. výročí ukončení II. světové války.

Mgr. Marcela Kokšteinová, Mgr. Petra Novotná