Úvod > Základní škola > Třídy - důležité informace > 6. třída > Opakování_Orientujeme se na planetě Zemi

Opakování_Orientujeme se na planetě Zemi

Ahoj Jani, níže nalezneš pokyny pro samostatnou práci ve formě pracovních listů.

1. aktivita
Pracovní listy prosím tě každému vytiskni. Vytisknout oboustranně. Veškeré vyplňování a kreslení do sešitu. Ať zbytečně neplýtváme papírem. Max vyplňuje do pracovních listů :).

Pracovní list_Zeměpisná síť_mapa.docx

2. aktivita
Poprosím tě vytisknout každému text s otázky. Odpovědi na otázky vypracují do sešitu.

Opakování pro žáky_poledník v Jindřichově Hradci.docx

Zde jsou odpovědi na otázky z textu.

1. Co je 15. poledník?

Poledník je pomyslná čára kolem zemského glóbu, která protíná oba póly a dvakrát kolmo rovník1Nachází se 15° východně od Greenwichského poledníku.

1. Kde v Jindřichově Hradci je vyznačen 15. poledník?

Poledník je vyznačen na nároží proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie v samotném centru města3.

1. Jakou legendu má 15. poledník?

Podle legendy se přání, které si člověk přeje při překročení 15. poledníku, do roka a do dne splní.

1. Kde se v Jindřichově Hradci nachází hvězdárna?

Hvězdárna Františka Nušla se v Jindřichově Hradci nachází již od roku 19614.

1. Je vyznačení 15. poledníku na nároží kostela přesné?

Ne, podle moderních technologií je vyznačení 15. poledníku na nároží kostela chybné. Poledník vede mnohem blíže k řece Nežárce5.

3. aktivita
Pokud by ti zbyl čas nebo by si měla rychlíky. U nás v kabinetu je na stole box s mapami světa ve fólii. Podle souřadnic z binga, přes fólii kroužkují a hádají body. Dokument "Varianty - na bingo" je níže. Otevřeš si na interaktivní tabuli dokument, označíš např. barevně konkrétní souřadnici a šesťáci hádají.

Varianty-na-bingo.xlsx

Kdyby jsi potřebovala s něčím pomoc, jsem na telefonu.