Zeměpis IV. 6.4. - 8.4.

Moji milí sedmáci,

tento týden nás čekají jen 3 školní dny, čtvrtek a pátek jsou Velikonoční prázdniny.Vektor nadšený kreslený kuře #27129679 | fotobanka Fotky&Foto

Proto jsem se rozhodla pro menší odpočinek a vybrala Vám film z asijského prostředí. Tento film je natočený podle skutečné události. Děj se odehrává na začátku druhé světové války a vypráví příběh rakouského horolezce Heinricha Harrera, který se vydává s přítelem do Himalájí (nejvyšších hor na světě) zdolat horu Nanga Parbat.

Film se jmenuje Sedm let v Tibetu. Vaši rodiče ho jistě znají, možná se rádi podívají s Vámi. Hlavní roli hraje Brad Pitt.

1. Do sešitu si nadepište další nadpis a to TIBET ( a opište si pod to následující zápisky, ty mi posílat nemusíte, zkontroluji ve škole)

- Hlavním městem je Lhasa

- V letech 1912 – 1951 byl Tibet samostatný stát

- Tibet byl ale v roce 1951 násilně obsazen Čínou a dnes  je provincie Čínské lidové republiky. Čína dodnes domorodé Tibeťany tvrdě postihuje a snaží se jejich kulturu zničit.

- Z velké části se rozkládá na Tibetské náhorní plošině a jeho průměrná výška dosahuje přibližně 4 500 m n. m., proto se Tibetu někdy říká „střecha světa“.

- na tomto území se také nachází nejvyšší hora světa………………………….(doplň, víš z hlavy)

- Tradičním obyvatelstvem  Tibetu jsou Tibeťané hovořící tibetským jazykem

- Tibet je centrem buddhismu

- duchovním vůdcem Tibeťanů je DALAJLÁMA (tento titul mají od 14. století, znamená „Oceán moudrosti“)

- Dalajlámů bylo celkem 14

- Poslední 14. Dalajláma musel ve svých 16. letech uprchnout do Indie, kde dodnes žije (kvůli okupaci Tibetu Číňany). Procestoval mnoho států, byl dokonce i v ČR. (Zde se můžete podívat chvíli jen na záznam, aby jste mi věřili, že tady opravdu byl : https://www.youtube.com/watch?v=nkH0EfQAL3M&feature=youtu.be )

2. FILM

Tak a teď se můžete jít dívat………..A proč jsem Vám vybrala právě tento film?

Nabízí krásné záběry přírody, Himalájí, Tibetu…..a také Vás zavede do tibetské kultury a seznámí Vás i s posledním Dalajlámou.

Film si musíte stáhnout na www.ulozto.cz:

Do neděle 12.4. mi pošlete odpovědi na tyto otázky z filmu: (zapište si je zezadu do sešitu)

1.Při stavbě kina ve Lhase narazili stavitelé na neobvyklý problém. Jaký a jak ho vyřešili?

2. Jaká armáda zatkla hlavního hrdinu horolezce?

3. Na přivítanou Čínské delegaci mniši v sídle Dalajlámy něco vyrobili – co to bylo?

4. V Tibetu se pije čaj s jednou, u nás neobvyklou přísadou. Jakou?

5. Jakou vlajku měl Heinrich Harrer vztyčit na vrcholu?

6. Heinrich vynikal také v jedné zimní radovánce – jaké?

Tyto další otázky musíš najít na netu:

7. Jaký den je Světový den Tibetu?

8. Co tento den připomíná?

9. Který český prezident byl osobním přítelem Dalajlámy?