Úvod > Základní škola > Aktuálně z ZŠ > Víme, co pijeme?

Víme, co pijeme?

Víme, co pijeme?!?!?

Úterý 28.11. 2023 věnovali žáci II. stupně „zkoumání“ různých druhů nápojů, které běžně konzumují. Zvláštní pozornost byla věnována energetickým nápojům.

Co mohli žáci vidět a vyzkoušet? Například to, jak vypadá obsah našeho žaludku, pokud smícháme colový nápoj a mléčné výrobky – sraženina se nikomu moc nelíbila. Ani to, co zbylo po odpaření vody z energetického nápoje, nikoho nenadchlo. Prezentace žákům osvětlila, co znamenají pojmy, které označují látky v prodávaných nápojích (pokud vůbec čteme jejich složení) a upozornila na zdravotní rizika spojená s užíváním těchto nápojů.

Žákům bylo předloženo složení konkrétních nápojů a jejich energetická hodnota (přepsané z etiket – tedy čitelně, v normální velikosti). Děti zjišťovaly množství obsažených přírodních a umělých látek.

Žáci měřili a porovnávali pH jednak v nápojích, jednak v běžně užívaných kapalinách (Savo, prostředek na nádobí, bazénová chemie, ocet,...). Pro některé bylo velikým překvapením, že naměřené hodnoty se příliš neliší. Ještě více ale byli ohromeni, když přepočítali množství cukru v litru nápoje, a vypočítané množství odvážili. Kvantum cukru v sáčcích je vážně zarážející. Dalším krokem byl výpočet BMI – hlavně dívky byly zvědavé, jestli jim nehrozí obezita.

Závěrem každý účastník nakreslil nebo napsal své postřehy a nová zjištění.

Doufáme, že alespoň někomu tyto aktivity „otevřely oči“ a při nákupu nápojů (ale nejen jich) bude více přemýšlet.

Mgr. Kubešová, Mgr. Kokšteinová

nástěnka.jpg   mléko a cola.jpg