Úvod > Základní škola > Aktuálně z ZŠ > Zajímá vás, jak dopadli naši třeťáci a sedmáci v testování tělesné zdatnosti ????

V říjnu a listopadu 2022 bylo provedeno v naší škole testování tělesné zdatnosti žáků 3. a 7. ročníku. Testování bylo realizováno našimi učiteli tělesné výchovy prostřednictvím sady motorických testů, která byla připravena odborníky z vysokoškolských pracovišť. O vhodnosti vybraných testů můžeme polemizovat, nic to ovšem nemění na výsledcích. Testování zdatnosti, které se v českém prostředí realizovalo po zhruba třiceti letech a kterého se zúčastnily všechny základní školy v ČR, je součástí specifického tematického šetření České školní inspekce zaměřeného na podporu pohybových aktivit a rozvoj pohybových dovedností žáků.
Na konci tohoto příspěvku můžete vidět zdatnost žáků naší školy s porovnáním s celorepublikovými výsledky. Je zřejmé, že fyzička žáků v celé České republice značně klesá a v některých oblastech jsou naši třeťáci a sedmáci pod celorepublikovým průměrem. S tím samozřejmě budou naši učitelé tělesné výchovy pracovat, ale pouze to nestačí.

Pojďme s tím společně něco udělat u všech našich školáků. Dopřejme dětem dostatek pohybu a vytvořme jim kladný vztah ke sportu. Zapojme je například do volnočasových sportovních aktivit, které naše škola, ale i spolky našeho města, nabízejí. K výběru je jich dostatek.

Interpretace výsledků: Ve 3. třídě se tělesná zdatnost většiny dívek dostává dle testování do kritické zóny.  Chlapci jsou na tom o něco lépe, ve všech aktivitách se dostali nad celorepublikový průměr, i když výsledky některých jednotlivců se také nacházejí v kritické zóně. Chlapcům a dívkám ze 7. třídy nejvíce chybí vytrvalost, naopak relativně dobře dopadli chlapci sedmáci ve skoku dalekém z místa a částečně i v testu leh - sed.

3. třída.png7. třída.png3. třída tabulka.png7. třída - tabulka.png