Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Třídy - důležité informace > 8. třída > Klimatická změna opět přepsala hranici mezi Itálií a Švýcarskem

Klimatická změna opět přepsala hranici mezi Itálií a Švýcarskem



Státy Evropy z hlavy 
https://kahoot.it/challenge/06911228?challenge-id=37213e56-b455-4ad2-ba69-45923368a751_1730799559153

 

  • Sbíráš body za správné odpovědi.


Známka                   Bodové hodnocení                          Slovní hodnocení

1                                   20- 17                                    prokazuje vynikající znalosti a porozumění

2                                  16 -  14                                 prokazuje vynikající znalosti a porozumění

3                                  13 - 10                                má dobré znalosti a porozumění základním

4                                   9 - 6                               potřebuje více podpory a času na pochopení                                                                                                                                          složitějších témat
 

5                                  5   - 0                                        má nedostatečné znalosti geografických konceptů                                                                                                                              a potřebuje výraznou podporu při výuce
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Rychlíci pomůžou těm, kteří nemají hotový článek  (:).
  2. Procvičujeme umímezeměpis (Téma "Evropa" - města, řeky, hory, moře)


Zdroj pro článek

Klimatická změna opět přepsala hranici mezi Itálií a Švýcarskem — ČT24 — Česká televize

Otázky pro článek

 

Otázky k textu

  1. Proč se hranice mezi Itálií a Švýcarskem mění?
  2. Které oblasti budou ovlivněny změnou hranic?
  3. Jaké konkrétní lokality budou zahrnuty do úpravy hranic?
  4. Jaký je hlavní důvod tání ledovců podle článku?
  5. Kolik ledu ztratily švýcarské ledovce mezi lety 2021 a 2023?
  6. Jaký dopad má tání ledovců na zásobování vodou?
  7. Jaké další riziko přináší tání ledovců?
  8. Jaký vliv má tání ledovců na hladinu moří?
  9. Jaký je historický příklad posunu hranice kvůli tání ledovců?
  10. Jaký je dlouhodobý výhled pro ledovce v Alpách do konce 21. století?




    Přepsaný článek

    Klimatická změna opět přepsala hranici mezi Itálií a Švýcarskem

    Švýcarsko a Itálie znovu překreslí část své společné hranice kvůli tajícím ledovcům, které představují přirozené předěly mezi oběma zeměmi. Alpská země už schválila dohodu vedoucí k úpravě hranic, která začne platit po podpisu Říma. Informaci přinesly zpravodajské servery Sky News a Euronews.

    „Významné úseky hranice určují rozvodí nebo hřebeny ledovců, firnu (sněhu tvořeného malými ledovými zrny) či věčného sněhu,“ uvedla minulý týden švýcarská vláda. „Tyto útvary se mění v důsledku tání ledovců,“ stojí v jejím prohlášení. Bern změnu oficiálně schválil v pátek, na řadě je teď Řím, který provádí poslední úpravy. Poté co obě země úmluvu ratifikují, představí konkrétní změny.

    Ty se dotknou obcí Zermatt v jižním Švýcarsku a Cervinia v severozápadní Itálii pod Matterhornem, sedmou nejvyšší horou Alp. Úprava hranic nastane v okolí významných míst Testa Grigia, Plateau Rosa, Rifugio Carrel a Gobba di Rollin.

    Není to poprvé, co se italsko-švýcarská hranice překresluje. V roce 2000 se hranice poblíž stanice lanovky Furggsattel u Zermattu posunula o sto až 150 metrů, proto se lanovka od té doby nenachází v Itálii, ale ve Švýcarsku.

    Posuny souvisejí s už zmíněným táním ledovců a pohybem jejich hřebenů. Meteorologická služba Copernicus v posledních letech informuje o tom, jak rychle ledovce v Evropě tají kvůli rekordně horkým létům a klimatickým změnám. Ledovec Theodul například mezi lety 1973 a 2010 ztratil téměř čtvrtinu své hmotnosti a hranice se tehdy posunuly o sto metrů. Jeden z nejznámějších italských ledovců, Dosdè v Alpách, ustoupil za poslední rok o sedm metrů.

    Kvůli klimatickým změnám ztratilo Švýcarsko mezi lety 2021 až 2023 až desetinu svých ledovců, obzvláště na východě a jihu země v okolí Matterhornu. „Švýcarské ledovce tají stále rychleji,“ sdělila švýcarská Akademie věd. „Rychlost tání je dramatická, za dva roky jsme ztratili tolik ledu jako v letech 1960 až 1990,“ upozornila učená společnost.

    Dopady na život běžných lidí

    Ústup ledovců je pravděpodobně nejviditelnějším důsledkem globálního oteplování. Ještě nějakou dobu bude tající voda v létě plnit řeky, ale do konce 21. století většina ledu v Alpách roztaje. Vody bude stále méně, zejména v létě, což bude představovat problém pro zásobování pitnou vodou a zemědělství.

    Tání ledovců s sebou nese i další rizika. Mohlo by například dojít k dočasnému nárůstu výskytu ledovcových jezer a ledových lavin. V globálním měřítku se tající led dostává do oceánů a přispívá ke zvyšování hladiny moří a zaplavování pobřežních oblastí, varují švýcarští vědci.