Úvod > Základní škola > Třídy - důležité informace > Třídy - důležité informace archív > 6. třída 2019/2020 > Český jazyk a ZSV 30.3. - 3.4. 2020

Český jazyk a ZSV 30.3. - 3.4. 2020

Ahoj šesťáci!

Je tu další porce úkolů z českého jazyka.

Stále budeme procvičovat rozbory věty jednoduché. Myslím, že by vám mohlo pomoci toto video:

Rozbor je tam ukázaný „kolečkovým“ způsobem, ale to vám určitě nevadí. Klidně dělejte šipky, jako to děláme ve škole. V pracovním listu se této látky týká cvičení 1)

Už v minulém úkolu jste si zopakovali rozlišování věty jednoduché a souvětí. Šlo vám to dobře, a tak můžeme pokračovat novou látkou – Věta hlavní a věta vedlejší. Do sešitu si zkopírujte, nebo přepište následující text:

Hlavní věta (VH)

• Je věta v souvětí, která není závislá na jiné větě a může tedy stát i samostatně mimo souvětí jako věta jednoduchá.

• Každé souvětí musí obsahovat alespoň jednu hlavní větu.

• Na hlavní větu se nelze zeptat!

Vedlejší věta (VV)

• Je to věta v souvětí, která je závislá na jiné řídící větě. Vedlejší věty jsou závislé na větě hlavní nebo jiné větě vedlejší.

• Poznáme ji podle toho, že nemůže stát samostatně bez své řídící věty.

• Na vedlejší větu se můžeme zeptat!

Např.: Bála seVH, aby se jí nevysmáli.VV Proč se bála? Aby se jí nevysmáli.

Otázka = VH odpověď = VV
V pracovním listu je tomu věnováno cvičení 2)
Poslední úkol tohoto týdne - cvičení 3) – je zaměřeno na zopakování osnovy (podívej se do sešitu na sloh).
Protože se neuvidíme asi ještě dlouho a končí březen – měsíc knihy a internetu, pošlete mi i vámi vytvořenou ekologickou pohádku. Pokud to nestihnete do konce tohoto týdne, prodlužuji termín do 8. dubna. Oprava mi bude trvat déle, buďte tedy trpěliví.
A tady je ten pracovní list: pracovní list 3..odt,
                                          pokud nejde otevřít, zkuste pracovní list 3. A.doc

ZSV

Doufám, že pokračujete v zápiscích zajímavých a důležitých informací. Stačí jedna věta denně. Minulý týden jsem vám to zapomněla připomenout, ale snad to doženete.

Zkuste si také zopakovat vše, co víte o vybavení kola, přípravě kola na novou sezónu a pravidlech silničního provozu! V dubnu připravím nějaký testík!

Těším se na vaše odpovědi. K.