Fulltextové vyhledávání

ZSV III. 30.3. - 12.4.



Tentokrát máte úkol na 14 dní do 12.4. !!!

Přečti si a fotografuj: Můžeš vyhrát krmítko pro ptáčky za nejhezčí vlastní fotografii!!! Soutěží celá škola.

1. dubna – MEZINÁRODNÍ DEN PTACTVA

Víte, že tento den slavíme již více než 100 let. Tradice oslav Dne ptactva sahá až do dob Rakousko-Uherské monarchie. Tradici založil slovenský přírodovědec Oto Herrmann (1835 - 1914), který se narodil, žil a působil v Brezně. Poprvé byl Den ptáků vyhlášen jako akce pro školy v tehdejším Rakousko-Uhersku 1. dubna 1900 a spolu s opeřenci se oslavovaly i stromy. V tento den totiž byla podepsána Mezinárodní konvence o ochraně užitečného ptactva.

To, že je populace ptáků ohrožena, a to zejména neodpovědným a intenzivním zemědělstvím, jistě všichni víme. Za posledních 30 let se snížila populace běžných druhů o pětinu. Připomeňme si, proč jsou pro nás ptáci tak důležití? Ptactvo obdivujeme nejen pro jejich zpěv a pro jejich let, ale jsou i ukazatelem stavu životního prostředí. Pojďme si připomenout, jak nám pomáhají: Snižují stavy škůdců v zemědělství, přispívají k rozšiřování semen rostlin a druhy živící se mršinami zase působí jako přírodní "hygienická služba". Určitě byste našli i další důvody.

Smyslem připomenutí ochrany ptactva v rámci Mezinárodního dne ptactva bylo obrátit pozornost k nebezpečí ohrožujícím ptáky na celém světě a přispět tak k jejich ochraně a ochraně jejich stanovišť.

Nestačí pouze ochraňovat jednotlivé druhy, je nutné chránit i jejich stanoviště. Každý z nás může přispět k ochraně ptactva. Například nerušit ptáky v době jejich hnízdění v lokalitách, kde hnízdí.

Ptáky můžete pozorovat jak z domova, tak na vašich procházkách, a to nejen zrakem, ale i sluchem.

Inspirujte se a zkoušejte pozorovat například pomocí této lekce: https://ucimesevenku.cz/laborator-venku/mestsky-ptaci-detektiv/. Pokud máte rádi ptačí zpěv stáhněte si aplikaci Ptačí zpěv: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.kle.hlasyptaku&hl=cs

 

ÚKOL:

1. Poslat fotografii, jak krmíš ptáčky, nebo vaše krmítko, nebo ptáčka kdekoliv na zahradě či v přírodě.

2. Pozorovat ptáky ve svém okolí.

- Měsíc duben je pro pozorování ptactva ornitologicky nejzajímavější období. V dubnu je v plném proudu tah ptáků. Pozorovat můžeš řadu zimních hostů, kteří od nás ještě nestihli odletět, a také spoustu migrantů, kteří táhnou přes naše území na svá severská hnízdiště. Spatříš také řadu našich druhů, které se právě v tuto dobu vracejí na svá hnízdiště.

 

Vyplň tabulku druhů ptáků, které spatříš během 14 dnů v okolí svého domova. (alespoň 5 druhů)

 

Den

Název ptáčka

Čas, kdy byl spatřen

stanoviště

Co dělal

 

 

 

 

 

 

Informace:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_ptáků_Česka

 

Opět pošli vypracované do neděle 12. 4. buď na mail, messenger nebo WhatsApp. Děkuji T.Brožková